boncuk kolye yapımı | örgü model

Bu hafta, yeni bir örgü life tasarımı ile karşınızdayız. bir çok yerde gördüğünüz tasarımlardan farklı bir boncuk kolye yapımı, örgü modeli hazırladık, yapımı kolay, zaman almayan ve ucuz olan bu ürünümüzü başka hiç bir yerde görmeyeceksiniz.

Boncuk kolye yapımı, örgü modeli ile kullanılan malzemeler

  • Dört mevsim pamuk ince örgü ipi ( pamuk kullanmamızdaki sebep, tüylenme yapmıyor )
  • 0.25 mm çelik tığ
  • Kahve rengi akik taşlar

Örgü kısmına geçmeden önce ön hazırlık yapmamız gerekmektedir. Kahverengi ipimize ilk önce boncukları geçirmemiz gerekiyor, bazen boncukların delik çapları küçük olduğundan takılma yada zor geçebilir, bununla fazla zaman kaybetmek istemiyorsak, ipimizin ucuna bir miktar oje sürebiliriz, böylelikle ipimizin ucu, kesilen yeri hem dağılmamış olur hemde ojeden dolayı bir sertlik kazanmış olacak, bu sayede ipi boncuklardan rahat bir şekilde geçirmiş olacağız.

Boncuk kolye yapımı, uygulama

Uygulama kısmında yukarıda bahsedildiği gibi boncuklarımızı ipe geçirdiğimizi var sayarak, ” ben; kahverengi ipe yine aynı tona uygun akik taşı boncuğu kullandım. ” sizlerde istediğiniz renge, hangisi hoşunuza gidecekse onu kullanabilirsiniz.

İlk önce kahverengi ipimizle, 6 zincirle halka oluşturduk. Oluşturduğumuz halkaya 16 adet trabzan yapılır. Saı ile yapılan 2. sırada alt kısımdaki trabzanların tepe nıktalarına batılır, yine trabzan yapılır. Yalnız 3 trabzandan sonra gelen tepeye 2 trabzan yapılır. Böylece boncuk kolye yapımı motifimizi hem büyütmüş oluyoruz hemde kıvrılmasını önlüyoruz. 3. Sırada yeşil renk kullanıldı. 3. sıramızda, bir tepeye tek, yanındakine çift ( tek-çift, tek-çift ) sık iğne yapılarak tamamlanır. 4. sıramızda kırmızı renk kullanıldı.Her tepe noktasına 2 adet sık iğne yapılır, sıra sonuna kadar aynı teknik yapılır ve tamamlanır. Son 5. sırada, ( boncuklu kısım ) her tepeye kahverengi iple bir adet sık iğne yapılır, boncuklar orta kısımda olacak şekilde ilk boncuk zincir çekilmeden ipe hapsedilir, arada bir adet boşluk bırakılarak yanındaki tepeye batılır. 3 zincir çekilir, 1 boncuk hapsedilir, tekrar 3 zincir çekilir, arada bir tepe boşluğu kalacak şekilde batılır. Yan yana  5,7,9 zincir çekilerek aynı uygulama yapılır. 9 dan sonra 7,5,3 zincir çekilerek aynı işlem yapılır, son boncukta zincir çekmeden hapsedilir. Geriye kalan tüm teper sıra sonuna kadar sık iğne yapılarak sıra tamamlanır. Aşağıdaki resimden inceleyip, video dan detaylara bakabilirsiniz.

boncuk kolye yapımı resim 1

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir