motif nasıl yapılır? ve teknikleri

Örgü life ailesi olarak bu hafta sizlere Motif nasıl yapılır? ve teknikleri anlatacağız, Bu işin temelinde, öncelikle temel elişi uygulamalarına hakim olmanız gerekmektedir. Mesela zincir çekmek gibi söz konusu üst seviyede olduğunuzu var sayarak motif nasıl yapılır? ve teknikleri aşamaları sizler için kolay olacaktır.

Örgü dünyasının temel taşlarından biri olan bu uygulamayı bir çok alanda görmek mümkündür. Battaniye, çanta, elbiselerde, paspaslarda, yastıklarda farklı farklı desenler gözünüze mutlaka çarpmıştır. Gerçek anlamda motifler sadece bir süsleme işi değildir, daha çok bir imgeyi simgeleyip bir gücü yansıtmaktadır. Yani psikolojik boyutunu da unutmamak gerekmektedir.

Motif nasıl yapılır ve teknikleri ile kullanılan malzemeler:

  • Pamuk ip ( örneğimizde 6 farklı renkli ip kullanıldı.
  • 3- 3.5 mm çengelli çelik tığ

Uygulamamıza geçmeden önce yapacağımız motifin adı mandala örgü, bu modelimizi bir kaç tane baklava deseni ile yaptığınızda güzel masa örtüsü olmaktadır. Ayrıca Unutmadan ileri zamanlarda Farklı motif uygulamalarını ayrıca yayınlayacağız. mesela geometrik, bitkisel ve sembolik motiflerle çalışmalarımız olacak.

motif nasıl yapılır resim 1
Burada 4 yada 5 adet zincir çekilecek, zincirin başlangıç notasına batarak, bir halka oluşturacağız. Halkadan sonra 2 zincir çekip trabzan yapacağız. Halkanın orta kısmına batıp 16 adet trabzan yapılacak. Sıra tamamlanarak orta kısmı bitirmiş olacağız.

Örgümüzün orta kısmını tamamladıktan sonra sırada ikinci kısım yer almaktadır. Burada mavi renkli ip kullanıldı. 8 adet popcorn yapılacak. Fotoğrafın altında detaylar yer almaktadır.

Mavi iple bir zincir çekilecek, daha önce yapılan orta kısmın kenar kısmına batıyoruz. iki zincir çekip aynı boşluğa iki trabzan yapıyoruz. aynı boşluğa tekrar batıp önce 3. trabzanı sonra 4. trabzanaı yaparak popcornu tamamlıyoruz.

3. sıramıza geldik. burada yine krem rengini kullanacağız. dikkat edilmesi gereken nokta, orta kısım ve mavi renkli popconlarla birlikte ilmekleri çalışacağız.Bu arada söylemeden geçmeyelim, tığımız çok önemli uygun tığı kullanmak için daha önce açıkladığımız tığ modelleri adlı makalemizi inceleyebilirsiniz.

ilk zinciri çekip mavinin ara boşluğundan geçirip bir zincir çekiyor sonrasında ipi tığa dolayıp bej renkli orta kısmın kenarından batıyoruz.

motif nasıl yapılır? ve teknikleri daha fazlası için aşağıdaki video çekimini izleyelim.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir