Örgü yelek yapımı | Baharlık modeli

Merhaba arkadaşlar bu hafta, baharlık örgü yelek yapımı modelini anlatacağız. Daha önceden örgü boncuk kolyemizi kombinledik.Çok şık ve kolay yapılıyor. Yeleğimiz 3 parçadan oluşuyor sağ yan, sol yan ve arka, ayrıca alt kısmında püsküller eklendi. Püsküllerin düzgün durması için ütü ile buhar yapıldı. Sizlerde eğer ip ile püskül yaparsanız. mutlaka buhar yapmalısınız. Ayrıca örgü yelek yapımı bittikten sonra buhar uygulamasını yapabilirsiniz.

Örgü yelek yapımı ile kullanılan malzemeler:

  • 3 mm çelik tığ
  • 4 mevsim pamuk ip
  • Püskül yapımı için 5×5 karton mukavva
  • Makas

Örgü yelek yapımı ile başlayalım , Tek parçadan başlayacağız. temel motifler ve zincir trabzan yöntemleri anlatılacaktır. Burada önemli noktalar vurgulanacak. Başlamadan önce yeleğin sıkı olmasını istiyorsak 2.5 mm , biraz gevşek olmasını istiyorsak 3 mm tığ kullanabiliriz. Sağ yada sol parçadan başlayalım. İlk önce alt kısımdan başlayacağız, bunun için  zincir çekmemiz gerekmektedir. Burada dikkat edilecek nokta çocuk, genç ve yetişkine göre zincir boyunu ayarlamanız gerekmektedir. Biz 3 yaş kız çocuğuna göre yapacağız, yaklaşık 32 adet zincir çekiyoruz.

  1. 32 adet zincir boyunca ilk sıra sık iğne olacak. zincir sonunda 3 adet zincir çekilecek, tığımız ipi 2 defa dolayıp, dönüş işlemi yapıyoruz. Zincirin birinci halkasına değil ikinci halkasına batarak, trabzan yapılacak. sıra boyunca yapacağımız trabzanlar da ipi tığımıza 2 defa dolamak zorundayız. trabzanları iki sıra halinde yapacağız.orgu-yelek-yapimi- ikili-trabzan

2. Model kısmına geçiyoruz. Çapraz model olacak. Sıra sonunda 4 zincir çekilecek,yeleğimiz bitene kadar ipi tığımıza 2 kez dolayacağız. trabzanın ilk boşluğuna değil 2. boşluğuna tığımızı batacağız. Sıra boyunca aynı yöntemle devam edip baharlık modeli ortaya çıkarmış olacağız. Sıra tamamlandıktan sonra madde 1 de belirtildiği gibi tekrar 2 sıra trabzan yapıp aynı işlemi , yeleğimizi uyarladığımız kişinin boyuna göre tamamlamamız gerekmektedir.

3. Trabzan ve model kısmını tamamladıktan sonra diğer bölümlere geçeceğiz, Arka ve diğer yan parçalara başlayacağız. Bu arada unutmadan püskülleri hatırlatmak isterim. Örgü işleri makale anlatımla yapımları zor olmaktadır. bu yüzden youtube kanalımızda hazırladığımız video ile devam edelim. Aşağıdan videomuza ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir