Tığ modelleri ve kullanımı

Tığ modelleri ve kullanımı yapacağınız işe uygun seçmek önemli bir faktördür. El işi dünyası çok çeşitli olduğundan, kullanacak malzemeler gerçekten büyük önem arz etmektedir. Tığ modelleri ve kullanımı genellikle dantel ve yünlerde kullanılmak uzere ikiye ayrılırlar.

Dantellerde kullanılan çelik( paslanma yapmaz, üzerinde koruyucu kaplama genelde nikel kullanılır, bazende boya yapılır ) kanca uçları 0,60 ile 4 mm e kadar seri halinde satılmaktadır. Yünler de kullanılanlar ise malzemeleri biraz daha farklı olmaktadır. Genellikle sert plastik diğer adıyla kestamid, kemik, ahşap ve alaşımdan yani alüminyumdan yapılmaktadır.

Malzeme yönünden tığ modelleri ve kullanımı:

Çelik tığ : orta derece karbonlu yani orta sertlikteki çelikten imal edilmiştir. Bu tığımızın ucu kıvrılmış olarak imal edilmektedir. Orta kısımları preslenerek yatay bir alan oluşturulmuştur, buraya numarası yazılmaktadır. Peki bu yassı tasarım, ergonomi açısından örgü örerken daha kolay ve yormadan işimizi yapmamızı sağlar. Ayrıca ipimizin kayması için üzerinde nikel kaplama bulunmaktadır. Bizim daha önceden hazırladığımız örneklere bakacak olursak, örgü cüzdan nasıl yapılır ?, adlı örneğimizde kullandığımız gibi bir çok örme tekniğinde kullanılmaktadır. Ayrıca bu ürünümüz uzun süreli kullanıma uygundur.

tığ modelleri resim 1

 

Alüminyum tığ : Alaşım içerikli olmakla beraber üretici firmalar tarafından alaşım bileşen oranları farklılık göstermektedir. Bu model ayrıca şiş olarak teleffuz edilmektedir. silindir şeklinde ve ucu sivri olarak imal edilmektedir. Maliyet açısından olmalı ki yüzey işlem pek yapılmamaktadır. yani elimiz direkt, alüminyum yüzeye maruz kalmaktadır. Sağlık açısından bu metale alerjisi olanlar üzerine eloksal boya kaplama yaptırabilirler, bu yöntemle tığımız özelliğini kaybetmeyecek tam aksine daha iyi bir performansa sahip olacaksınız, diğer bir hususta sağlık açısından zarar görmeyeceksiniz. Söz konusu bu aracımız hafif oldukları için tercih edilmektedir.

Ahşap tığ: genellikle sap kısmı ahşap olup el büyüklüğüne göre imal edilmektedir.  Ahşap kısmı daha çok şimşir ağacı tercih edilmektedir. Bu ağacın sıkı dokusu, dayanıklı olmasi ve kurtlanma yapmadigi için tercih edilmektedir. Ağırlıklı olarak kalın iplerin kullanıldığı örgü tekniklerinde tercih edilmektedir. Örneğin battaniye, yelek, kazak, kalın çorap ve boyun şalı yapımı gibi.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir